DNA Logo DNA7
Seventh International Meeting on
DNA Based Computers
June 10-13, 2001
 

TENTATIVE PROGRAM

 

Sunday, June 10 Tutorials

(introduction: Natasha Jonoska)
  8:30 Registration
  9:00 Erik Winfree Introduction to Computation
10:30 Coffee Break
11:00 Junghuei Chen Molecular Biology for DNA Computation
12:30 Lunch
  2:00 Anne Condon Design of DNA strands for DNA Based Computation
  3:30 Coffee Break
  4:00 Ned Seeman It Began with Watson and Crick, but it Sure Didn't End There: Nonstandard Backbones and Base Pairing.

Monday, June 11

  8:30 Registration

  8:45
Natasha Jonoska Opening
  9:00 Nicholas Cozzarelli PLENARY LECTURE: "Topological Considerations In The Replication Of DNA." - Session chair: Junghuei Chen
10:00 Coffee Break and Poster Viewing.
Session I -- Experimental Systems I - Session Chair: Erik Winfree
10:30 - 10:55 Friederich C. Simmel & Bernard Yurke - Operation of a purified DNA nanoactuator
10:55 - 11:20 Thomas Hinze, Uwe Hatnik & Monika Sturm - An Object Oriented Simulation of Real Occurring Molecular Biological Processes for DNA Computing and its Experimental Verification
11:25 - 11:50 David H. Wood, Hong Bi, Steven O. Kimbrough, Dongjun Wu & Junghuei Chen - DNA Starts to Learn Poker
11:50 Lunch
Session II -- New Theoretical Systems - Session chair: Lila Kari
  1:30 - 1:55 Andrzej Ehrenfeucht, Tero Harju, Ion Petre & Grzegorz Rozenberg - Patterns of Micronuclear Genes in Ciliates
  1:55 - 2:20 Andrei Paun - On P Systems with Global Rules
  2:20 - 2:45 Maurice Margenstern, Carlos Martin-Vide & Gheorghe Paun - Computing with Membranes: Variants with an Enhanced Membrane Handling
  2:45 - 3:10 Hiroki Uejima, Masami Hagiya & Satoshi Kobayashi - Horn Clause Computation by Self Assembly of DNA molecules
  3:10 Coffee/Posters
Session III -- Simulations and Proposals - Session chair: Masami Hagiya
  3:40 - 4:05 Max Garzon & Chris Oehmen - Biomolecular Computation in Virtual Test Tubes
  4:05 - 4:30 Yasubumi Sakakibara - Population Computation and Majority Inference in Test Tube
  4:30 - 4:55 M.J. Perez-Jimenez & F. Sancho-Caparrini- Solving Knapsack Problems in a Sticker Based Model
  6:00 Reception

Tuesday, June 12

  9:00 Richard Lipton, PLENARY LECTURE : "DNA Computing: Does it Compute?"
Session chair: Anne Condon
 10:00 Coffee/Posters
Session IV -- Computation Theory - Session chair: Grzegorz Rozenberg
10:30 - 10:55 Salah Hussini, Lila Kari & Stavros Konstantinidis - Coding properties of DNA languages
10:55 - 11:20 Julia Khodor & David K. Gifford - Programmed Mutagenesis is a Universal Model of Computation
11:20 - 11:45 Maurice Margenstern & Yuri Rogozhin - A Universal Time-Varying Distributed H System of Degree 1
12:00 Lunch
  1:30 John SantaLucia, PLENARY LECTURE: "DNA hybridization is NOT digital" - Session chair: Nadrian Seeman
Session V -- Microreactors in Experiments - Session chair: John Reif
  2:30 - 2:55 Danny van Noort, Frank-Ulrich Gast & John S.McCaskill - DNA Computing in Microreactors

  2:55 - 3:20
Robert Penchovsky & John S. McCaskill - Cascadable Hybridisation Transfer of Specific DNA between Microreactor Selection Modules
  3:20 Coffee/Posters
Session VI -- Graphs and Algorithms - Session chair: David Wood
  3:50 - 4:15 Natasa Jonoska & Masahico Saito - Boundary Components of Thickened Graphs
  4:15 - 4:40 Hubert Hug & Rainer Schuler - DNA-Based Parallel Computation of Simple Arithmetic
  4:40 - 5:05 V. Manca, S Di Gregorio, D. Lizzari, G. Vallini & C. Zandron - A DNA Algorithm for 3-SAT(11,20)
  6:30 Conference dinner

Wednesday, June 13

  9:00 Ronald Breaker, PLENARY LECTURE: "Nucleic Acids as Catalysts and as Molecular Switches" - Session chair: Bernard Yurke
10:00 Coffee/Posters
Session VII -- Methods to Facilitate Novel Experimental Systems - Session chair: Tom Head
10:30 - 10:55 Udo Feldkamp, Sam Saghafi & Hilmar Rauhe - DNASequenceGenerator - A Program for the construction of DNA sequences
10:55 - 11:20 M. Sakthi Balan, Kamala Krithivasan & Y. Sivasubramanyam - Peptide Computing: Universality and Complexity
11:20 - 11:45 Kenichi Wakabayashi & Masayuki Yamamura - A Realization of Information Gate by Using Enterococcus faecalis Pheromone System
12:00 Lunch
Session VII -- Experimental Systems II - Session chair: Junghuei Chen
  1:30 - 1:55 James C Mitchell & Bernard Yurke - DNA Scissors
  1:55 - 2:20 T. Head, X. Chen, M.J. Nichols, M. Yamamura & S. Gal - Aqueous Solutions of Algorithmic Problems: emphasizing knights on a 3X3
  2:20 - 2:45 Nobuo Matsuura, Masahito Yamamoto, Toshikazu Shiba, Yumi Kawazoe & Azuma Ohuchi - Solutions of Shortest Path Problems by Concentration Control
  2:45 Coffee/Posters
  3:15 - 3:40 John H. Reif, Thomas H. LaBean, Michael Pirrung, Vipul S. Rana, Bo Guo, Carl Kingsford & Gene S. Wickham - Experimental Construction of Very Large Scale DNA Databases with Associative Search Capability
  3:40 - 4:05 Masayuki Yamamura, Yusuke Hiroto & Taku Matoba - Another Realization of Aqueous Computing with Peptide Nucleic Acid
  4:05 - 4:20 Adam J. Ruben, Stephen J. Freeland, and Laura F. Landweber - Punch: An Evolutionary Algorithm for Optimizing Bit Set Selection
  4:20 Closing

 

DNA 7 Home Page
   
University of South Florida
   
For Question Regarding this Web Site Contact Webm
For Questions Regarding DNA7
Contact Nadrian Seeman,
Program Committee Chairman